Olvass bele a blogunkba!

Nyelvtanulás

Pontosan tudom, hiszen a saját bőrömön is tapasztalom, hogy a nyelvtanulás sok embernek jelent problémát, legyen az diák vagy nem diák. Ennek okait sokáig lehet boncolgatni, a tanfolyamainkon sokat beszélünk is erről, de azért az beszédes, hogy a tanulási problémák között mindig felmerül. Egy aspektusát szeretném  most megvilágítani, de később biztos hogy vissza fogunk még térni rá.

 Az én gondolataim szerint kétféle nyelvtanulási szisztéma létezik. Az egyik a logikai alapú, a másik pedig az utánzás alapú nyelvtanulás.

A logikai alapú nyelvtanulási szisztéma az, amikor a nyelvtanár elmagyarázza az adott nyelvtani szabályt, a diákok ezt megértik, mellette megtanulnak sok sok szót, hogy legyen szókincsük, majd a nyelvtani szabály és a megtanult szavak  hétvégével -lassan- mondatokat alkotnak, és azokat egyre többször ismétlik. Így alakul ki a nyelvtudás.

Az utánzás alapú nyelvtanulási szisztéma esetében eleinte szinte egyáltalán nem törődünk a nyelvtani szabályokkal, hanem kifejezéseket, mondatokat, kisebb-nagyobb gondolati egységeket tanulunk meg idegen nyelven, azokat különböző helyzetekben és szituációkban gyakorolgatjuk. Amikor már rutinná vált, hogy mely szituációban mit kell mondanunk, a nyelvtudás bizonyos szintjére értünk, és ha ez egyszer fontos lesz, megtanulhatjuk a nyelvtani szabályt is hozzá. Vagyis azt hogy miért így, vagy miért úgy mondjuk.

 A logikai alapú nyelvtanulási szisztéma inkább azoknak való, akiknek a logika, vagy a logikus gondolkodás az erősségük, utánzás alapú nyelvtanulás pedig inkább azoknak, akiknek a szabadabb gondolkodás a sajátjuk. Persze azért azt nem lehet kijelenteni, hogy ez a kétféle kategória létezik, mert ennek van néhány köztes állapota is, és talán még ezernyi árnyalata.

Javaslom, hogy először is figyeld meg magadon, hogy melyik az a nyelvtanulási módszer ami neked leginkább megfelel. Azután -ha teheted- ennek megfelelően válaszd meg a nyelviskolát, vagy tanárt, akitől nyelvet szeretnél tanulni.

Fontosnak találom azonban, hogy mindenképp legyen nyelvtanulási stratégiád, ami a tanulásmódszertanon belül is különleges terület. Ehhez jó szívvel tudom ajánlani Kalmár András kollégám kurzusait, aki speciális nyelvtanulás-módszertan kurzusokat tart. Ez azt jelenti, hogy segít neked felépíteni azt az eszközkészletet, amivel a saját szabályaid szerint hozod ki magadból a legtöbbet azon az idegen nyelven, amelyiket szeretnéd elsajátítani. Én magam is részt vettem egy kurzusán, így diákként, tanárként és tanulásmódszertani oktatóként is meleg szívvel tudom ajánlani.

Ha nem csak a nyelvtanulás területén vannak problémáid, akkor várlak egy lépéselőny kurzuson, vagy a videós előadásaimban.

Jusson eszedbe feliratkozni a YouTube csatornámra, a Tanulási Tippek hírlevélre, és a Facebook oldalamra!

“Nincs rossz tanuló, csak rosszul tanuló!”

Sok sikert!

Barátsággal, 

Lantos Mihály 

 

Hamarosan, megint itt a suli.

Még most szerezd be a tanulást segítő könyveket!

Nyári áron!

Mitől különleges a Lantos Tanulási Stratégiák nyári tábora?

Kis létszámú tábor, a helyek korlátozottak! 

Már most jelentkezz az őszi tanfolyamokra, 5.000 Ft. kedvezménnyel!
Kuponkód: 2023ősz

A tanulást segítő tippekről és tanácsokról, valamint akcióinkról hírlevelünkből értesülhetsz.

Mi pedig megajándékozunk ezért.